O nas

Kalendarz Beskidzki ukazuje się od ponad 50 lat. Przez ten czas był i wciąż jest kopalnią informacji na temat historii regionu i ludzi z nim związanych. To kompendium wiedzy i ciekawostek oraz dowód na to, że nasza mała ojczyzna wydała na świat wiele fascynujących osobowości. Kalendarz Beskidzki, wydawany początkowo przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, od czterech lat przygotowywany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia.

Wartość Kalendarza wiązać należy z łatwością, z jaką przybliża ważne, a często zapomniane sprawy dla Bielska-Białej i okolic: Żywiecczyzny, Śląska Cieszyńskiego, także jego zachodniej części. Kalendarz przypomina barwne życie wielu niezwykłych postaci, dociera do historii tej ziemi. Potrafi także zachwycić się jej urokami, przedstawiając to, co Beskidy i położone w nich miasta, miasteczka i wsie mają najatrakcyjniejszego. Kalendarz Beskidzki podąża również tropami tych, którzy się tu urodzili czy wychowywali, a sławę zyskali dopiero po wyjeździe w wielki świat.

Przedstawia nie tylko przeszłość, ważna w nim jest także teraźniejszość, i to jest jego wielką siłą. Miejsce w nim znajdują ludzie ponadprzeciętni, choć często tacy jak my. Ludzie sportu, kultury, społecznicy, ale także przemysłowcy, filantropi, architekci, najkrócej mówiąc: ludzie tej ziemi. Kalendarz jest zwierciadłem, w którym odbija się nasza mała ojczyzna.

 

Archiwum
Autorzy
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic